השקעה באופציות בארה"ב
השקעה באופציות בארה"ב
קולר מגן - Protective Collar

 

 


יצירת קשר עם עוזי דורנאי

 צור קשר בהודעת טקסט ל: 0547884894

 צור קשר במייל: uziiris@yahoo.com

הקלק על משפט זה וראה את כרטיס הביקור שלי.


השימוש באתר ובקבוצה בפייסבוק הוא בכפוף לתנאי השימוש.
© כל הזכויות על החומר המופיע באתר שייכות לעוזי דורנאי. אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לאחסן מידע, לשדר או לקלוט ו/או לעשות שימוש בכל אמצעי - אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר - בחומר המופיע באתר כולו ו/או חלקו ו/או מקצתו - אלא ברשות מפורשת בכתב ומראש מעוזי דורנאי.

קולר מגן - Protective Collar

בסקירה זו נלמד כיצד להשתמש באופציות פוט (Put) ואופציות קול (Call) הנסחרות בשוק ההון בארה"ב - להגנה על השקעתנו מפני ירידת מחיר, וזאת - ללא עלות כספית או כמעט ללא עלות כספית.

מתי נשתמש באסטרטגיית קולר מגן?

אסטרטגיית קולר מגן יעילה ב:
א. שוק יורד (שוק דובי).
ב. שוק תנודתי בתקופה של חוסר וודאות.
ג. כאמצעי זהירות המאפשר לנו להגן על רווחים שנובעים מעלייה חדה במחיר מניה שאנו מחזיקים - ובמיוחד כשאנו מעריכים כי המניה מתקרבת לשווי ההוגן שלה.

אסטרטגיית קולר מגן הינה למעשה - ביטוח. היא מאפשרת לנו לבטח את הפוזיציה שלנו מפני ירידות שיגרמו להפסדים כספיים.
מדוע לא פשוט לקנות אופציית פוט? ישאלו הקוראים.  קניית אופציית פוט נותנת לקונה את הזכות, אך לא החובה, למכור את נכס הבסיס במחיר שהוסכם עליו מראש (מחיר המימוש) וזאת גם אם מחירו של נכס הבסיס יגיע לאפס. בתנאי חוסר הוודאות המאפיינים את שוק ההון, יש הגיון בקניית ביטוח מפני ירידת ערך נכס הבסיס באמצעות אופציית פוט.

הבעיה  היא שקניית ביטוח באופן זה עלולה להיות יקרה, ומי רוצה לקנות ביטוח יקר לתקופה מוגבלת עבור תרחיש שאולי לא יתרחש לעולם?

כאן נכנסת לתמונה אסטרטגיית "קולר מגן":
השימוש באסטרטגיית קולר מגן מאפשר קניית אופציית פוט, להגנת מחיר המניה (נכס הבסיס) מירידות, וזאת באמצעות כסף שמתקבל מכתיבה (בניגוד לקנייה) של אופציית קול. כתיבת אופציית הקול מממנת את קניית אופציית הפוט.

דוגמא:
נניח שברשותך 100 מניות של חברת "דורנאי בע"מ", והמניות נסחרות בבורסה בארצות הברית בשער 42$.
נתון ש:
א. אופציית פוט במחיר מימוש 38$ למניית "דורנאי בע"מ" שמועד פקיעתה עוד 6 חודשים ניתנת לקניה תמורת 4.6$ (460$ משום שאופציה אחת מייצגת 100 מניות).

ב. אופציית קול של מניית "דורנאי בע"מ" במחיר מימוש 48$ שמועד פקיעתה עוד 6 חודשים, ניתנת לכתיבה תמורת 4.2$ (420$).

תמורת קניית אופציית הפוט, אנו משלמים (דביט, חובה).
בתמורה לכתיבת אופציית הקול, אנו מקבלים כסף (קרדיט, זכות).

עלות האסטרטגיה, אם כן, היא 4.6$ מינוס 4.2$ - כלומר, 0.4$ (40$). דביט .

תמורת 0.4$  (40$) אנו קונים ביטוח מפני ירידת מחיר 100 המניות שברשותנו אל מתחת ל 38$ למניה. גם אם מחיר המניה בבורסה בארצות הברית ירד לאפס, אופציית הפוט הקנויה נותנת לנו את הזכות למכור 100 מניות במחיר המימוש, 38$. במקרה כזה אופציית הקול הכתובה תפקע מחוץ לכסף ואנו נשאר עם 100 מניות במחיר 38$ למניה, כלומר עם 3800$.

אך, כשם שבחיים אין ארוחות חינם, כך גם באסטרטגיית קולר מגן: האסטרטגיה מגבילה את הרווח הפוטנציאלי - למחיר המימוש של אופציית הקול הכתובה.
במידה ומחיר מניית "דורנאי בע"מ" יהיה מעל 48$ למניה (מחיר המימוש של אופציית הקול הכתובה) סמוך לפקיעה, ובמידה ונבחר לא לגלגל את אופציית הקול הכתובה (על ידי פקודת "קניה לסגירה" ולאחר מכן "מכירה לפתיחה" במחיר מימוש גבוה יותר למועד פקיעה מאוחר יותר), נאלץ למכור את 100 המניות שברשותנו תמורת מחיר המימוש: 48$, ולא נהנה מכך שמחיר המניה טיפס אל מעל למחיר המימוש של אופציית הקול הכתובה.  הרווח שלנו במקרה זה, יהיה  12.5% (48$ מינוס 42$ חלקי 48$).

אך זוהי רק ההתחלה:

באסטרטגיית קולר מגן (Protective Collar) קיימת גם אפשרות לשמור על הפוטנציאל לרווח בלתי מוגבל עבור חלק ממניות "דורנאי בע"מ" שאנו מחזיקים.

נתון ש:

א. ברשותך 600 מניות של חברת "דורנאי בע"מ" הנסחרות השוק ההון האמריקאי, שנקנו במחיר 42$ למניה.

ב. ניתן לכתוב אופציית קול שפוקעת עוד 10 חודשים במחיר מימוש 50$ תמורת פרמיה (קרדיט מכיוון שזו אופציה כתובה) של 8$. (כזכור, אופציה אחת מייצגת 100 מניות).

ג. ניתן לקנות אופציית פוט שפוקעת עוד 10 חודשים במחיר מימוש 35$ תמורת פרמיית דביט (חובה) של 4$ לאופציה.

התרחיש:

אם נקנה 6 אופציות פוט בפרמיה כוללת של 24$ (6 אופציות כפול 4$ פרמיה לכל אופציה) אנו מוגנים מירידת מחיר כל 600 המניות שלנו אל מתחת ל 35$ למניה.

כדי לממן את 6 אופציות הפוט הקנויות, עלינו לכתוב רק 3 אופציות קול (3 אופציות תמורת פרמיית קרדיט של 8$ לאופציה, ובסה"כ פרמיה כוללת של 24$.

אם כך, אופציות הקול הכתובות מימנו את אופציות הפוט הקנויות וכעת אנו מוגנים לחלוטין מפני ירידת מחיר חדה. עם זאת לחצי מהמניות שברשותנו עדיין של פוטנציאל לרווח בלתי מוגבל הואיל ולא כתבנו אופציות קול עבורן.

במצב זה, באסטרטגיית קולר מגן (Protective Collar) יש את הטוב שבשני העולמות: פוטנציאל מוגבל להפסד בכל המניות יחד עם פוטנציאל לרווח בלתי מוגבל בחצי מהמניות.

ניתן לסכם ולומר שאסטרטגיית קולר מגן (Protective Collar) עשויה לעזור לנו בגידור השקעותינו במניות, להגן על אחזקותינו ולאפשר לנו לצלוח שוק הון סוער בביטחון גדול יותר.

עם זאת, אסטרטגיית קולר מגן (Protective Collar) אינה מומלצת לשימוש יומיומי אלא במצבים הדורשים הגנה - בשוק דובי, בשוק מדשדש או כאשר איננו מעוניינים למכור מניה שהגיע לשווי ההוגן שלה.

 

נקודות חשובות:

באסטרטגיית קולר מגן (Protective Collar) עלינו להיות מוכנים למכור את כל / חלק מהמניות שלנו במחיר שהוא מעט גבוה ממחיר הקניה שלהן. במחיר המימוש של אופציית הקול הכתובה.

באסטרטגיית קולר מגן (Protective Collar) אנו קונים אופציות פוט וכותבים אופציות קול לתאריך פקיעה זהה אך במחירי מימוש שונים.

עלינו לא לכתוב אופציות קול עבור מניות שאיננו מוכנים למכור, למשל כשאנו מאמינים ששער המניה משקף פוטנציאל לעליות משמעותיות.
השימוש באתר הוא בכפוף לתנאי השימוש.

לקריאת תנאי השימוש המלאים באתר, לחץ כאן.

 מובהר בזאת, כי מפעילי האתר ויתר המשתתפים בו אינם בעלי רשיון לייעוץ השקעות ו/או לניהול תיקים ואינם מתיימרים לייעץ לכל אדם בקשר לכדאיות רכישה, מכירה  אחזקה והשקעה בני"ע ו/או באופציות. לפיכך אין לראות בכל המידע המופיע באתר, בהודעותיו, בנתונים ובכל חומר אחר המתפרסם באתר משום המלצה או חוות דעת כאמור וכל המקבל  החלטה כלשהי על סמך מידע המופיע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. המשתמש מצהיר כי ידוע לו ששום דבר באתר אינו יכול להוות תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו ושל כל אדם וכי מסחר באופציות עלול להוביל להפסדים כספיים ניכרים. למפעילי האתר ויתר המשתתפים בו יכול ויהיה עניין אישי ו/או אחזקות בכל נושא ו/או ני"ע המוזכר באתר.

עוד מובהר כי מפעילי האתר ויתר המשתמשים בו אינם אחראים לכל מקרה לכל נזק ו/או הוצאה שנגרמו לגולש, לרבות אובדן רווחים ו/או כל נזק אחר, ישיר ו/או עקיף ו/או נסיבתי, וכי הגולש מצהיר כי הוא האחראי הבלעדי לכל סיכון שיגרם לו בגין שימוש באתר.

 

 

© כל הזכויות על החומר המופיע באתר שייכות לעוזי דורנאי.
אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לאחסן מידע,
לשדר או לקלוט ו/או לעשות שימוש בכל אמצעי - אלקטרוני,
אופטי, מכני או אחר - בחומר המופיע באתר - כולו ו/או חלקו
ו/או מקצתו - אלא ברשות מפורשת בכתב ומראש מעוזי דורנאי.